W dobie intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii ludzie mają możliwość otaczania się różnego rodzaju rozwiązaniami, które przyczyniają się do poprawy jakości życia. Współczesna technika pozwala na spore zaoszczędzenie czasu, który możemy przeznaczyć nie na wykonywanie codziennych obowiązków, a na spędzenie czasu z bliskimi w przyjemny sposób. Przykładem zastosowania nowoczesnych technologii w życiu są domy inteligentne. Powstały one z myślą o rodzinach, które nie chcą tracić czasu na błahe obowiązki. Domy takie projektowane są w oparciu o indywidualne wymagania i potrzeby domowników.

Domy inteligentne mogą wyręczyć Cię na przykład w sprzątaniu, albo znacznie je usprawnić i ułatwić. Rozwiązaniami proponowanymi przez firmy działające w tej branży są centralne odkurzacze lub odkurzacze samodzielne, które posprzątają i umyją podłogę za Ciebie. Z pomocą zaawansowanego oprogramowania uczą się one rozkładu domu, rysując w pamięci mapę pomieszczeń. Suną po podłodze na podstawie wytyczonej trasy, a gdy napotykają na przeszkodę, są w stanie ją ominąć i wyczyścić przestrzeń wokół niej. Taki sprzęt można zaprogramować tak, by włączał się o określonej godzinie, na przykład gdy nie ma nikogo w domu.

Kolejnym komponentem inteligentnego domu jest sterowanie oświetleniem. System jest dostosowywany do potrzeb domowników. Oświetlenie może być włączane automatycznie gdy ktoś jest w danym pomieszczeniu. Światło może być różne w zależności od pory dnia i aury za oknem. Niektóre rozwiązania pozwalają na to, aby właściciel domu mógł włączać światło we wszystkich pomieszczeniach za pomocą aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym. Sterowanie oświetleniem może również umożliwiać zmianę natężenia światła oraz jego kolor. Sterowanie tyczy się również rolet zewnętrznych i wewnętrznych w oknach, które możemy zaprogramować tak, by automatycznie otwierały się nad ranem i zamykały wraz z nastaniem nocy.

Domy inteligentne mogą być wyposażone w sprzęt, który odpowiednio zaprogramowany, będzie wykonywał za nas wiele obowiązków. Zaczynają być stosowane różne rodzaje udogodnień, takie jak na przykład ekspres do kawy, który będzie przygotowywał ciepły napój gdy tylko wejdziemy do kuchni, lodówka, która będzie informowała nas o tym jakich produktów spożywczych brakuje czy kuchenka która na wyświetlaczy będzie miała dostęp do obszernej książki kucharskiej. Możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii stają się naprawdę nieograniczone. Wszystko zależy on naszej wyobraźni i zasobności portfela.